ROK CUP THAILAND 2020

Veprim i mbushur

BIRA KART, 2 -4 NËNTOR RRUND

Pas një pauze të gjatë, finalet e Kupës së Koresë hynë në finale.Në kushte ideale të motit, 52 shoferë morën pjesë në Bila Tour për të konkurruar me ta dhe për të përcaktuar se kush do të bëhet kampion i serisë.Ky raund konkursi përdori një plan urbanistik të plotë ndërkombëtar (1224 metra).Edhe pse qeveria tajlandeze ka miratuar paraprakisht masa kufizuese, për shkak të shtyrjes së fillimit të sezonit, kjo seri lojërash ka marrë pjesëmarrje dhe mbështetje të gjerë!

Tekst dhe fotografi Rok Cup Tajlandë CVD Sports

Në hapje, grupi i Junior Rok GP me Nandhavud Bhirombhakdi (107) kryesues i garës, fatkeqësisht si ai ashtu edhe Terry James O'Conner (121) dalin në pension në xhiron e 14-të, por Bhirombhakdi, falë vendosjeve të shkëlqyera të mëparshme, fitoi Kupën Rok Titulli i Tajlandës 2020 në Junior Rok GP
Final Mini Rok nisi një fillim spektakolar, një shkëputje në mes të garës nga Jitranuwath (99) dhe Vliegen (35) do të thoshte se ishte mes tyre për të marrë fitoren përfundimtare në 2020. Në xhiron e fundit ishte Vliegen ai që mori drejtimin dhe fitorja e tij e parë në një garë finale të ROK-ut përpara kampionit Jitranuwath

MINI ROK DHE ROK ROK

Janë gjithsej 25 shoferë që hynë në klasën Mini Rok dhe 14 prej tyre hynë në Rookie Rok (7-10 vjeç), gjë që tregon se shoferët e rinj janë shumë të interesuar për këtë sport!Chanoknan Veeratacha kryeson renditjen Aki Jitranuwath dhe Taiyo Vliegen me një diferencë të ngushtë (0,074 sekonda).Në Rookie Rok, Pojcharaphon Kempetch është lojtari më i shpejtë, duke u renditur i shtati në përgjithësi.

Pasi fitoi Heat, ishte Jitranuwath ai që udhëhoqi garën në fillim të parafinaleve dhe vazhdoi të luftonte me Veeratacha deri në xhiron e fundit.Sidoqoftë, Jitranuwath fitoi preliminaren dhe fitoi Kupën e Botës 2020 në Kore.Pas këtyre dyve, pati një betejë emocionuese mes Rayan Caretti, Vliegen, shoferet femra Sirikon Klaewkrua dhe Nathakorn Suksri.Më vonë, Carretti u degradua për shkak të një gjobe për panelin e përparmë.Kemphetch ishte lojtari më i mirë për të fituar titullin fillestar për herë të fundit, përpara liderit Jirayu Rachatamethakul, i cili nuk arriti të përfundojë lojën në vapë.

Finalja filloi me lojtarët më të mirë në parafinale dhe bëri një fillim mbresëlënës, dhe të gjithë treguan potencialin për të fituar.Ndarja e Jitranuwath dhe Vliegen në mesfushë do të thotë se ata do të arrijnë një fitore përfundimtare në vitin 2020. Në xhiron e fundit, Vliegen mori epërsinë në fitore dhe udhëhoqi kampionin Jitranuwath në garën e fundit në Kore.Pas tyre, lufta për vendin e tretë ishte po aq emocionuese, me Caretti përpara Suksrit dhe Klaekrua për të përfunduar i treti.Rookie Rachatamethakul pati një sezon mbresëlënës, fitoi, u rendit i 6-ti në përgjithësi dhe fitoi kampionatin përpara Kempetch dhe Panyakorn Amramrassamee.

JUNIOR ROK DHE ROOKIES JUNIOR

Në klasën e vogël hyri edhe shoferi i mini-makine Veeratacha, i cili nuk tërhoqi vëmendjen e njerëzve!Ashtu si kualifikimi Minirok, ai zuri pole position me të njëjtën avantazh (0.074)!Arritja është e jashtëzakonshme.Pas tij janë Terry James O'Connor dhe Touch Jornsai në P2 dhe P3.Udhëheqësi i ekipit të të rinjve fillestar, Ratcharat Ananthakan, konfirmoi vendosmërinë e tij për të fituar kampionatin duke publikuar xhiron më të shpejtë.

Për parafinalet, O'Connor u rendit i pari pasi Heat fitoi kampionatin.Ai dhe lideri i renditjes Nandhavud Bhirombhakdi luajtën krah për krah.I duhen vetëm disa pikë për të fituar kampionatin.Rendi i rreshtit të parë në garë mbeti i pandryshuar, gjë që do të thoshte se Bhirombhakdi fitoi titullin e Kampionatit Junior.Në vendin e tretë, Jornsai është ende duke konkurruar me shoferin Sitarvee Limnantharak për nënkampione në seri.Në një tjetër fitore në grupin fillestar, Ananthakan gjithashtu shënoi pikë të mjaftueshme për të fituar kampionatin.Fillimi i mirë i Bhirombhakdi e vendosi atë në finale përpara Kittinut Lueangarunchai, i cili e nisi nga pozita e fundit në finale pasi pati probleme në kualifikim.Në shumicën e lojërave, këta dy dhe O'Connor janë në vendin e tretë.

Megjithatë, disa xhiro para përfundimit të garës, O'Connor u ngjit në vendin e dytë dhe u përpoq të fitonte epërsinë.Fatkeqësisht, ai u përplas me Bhirombhakdi, duke bërë që të dy pilotët të tërhiqen nga gara.Kjo e lejoi Lueangarunchai të bënte debutimin e tij, por menjëherë pas përfundimit të lojës, ai u skualifikua për arsye teknike.Në fund, Norrarat Apivart (Norrarat Apivart) u shpall fitues i finales së fundit të sezonit për të rinjtë, përpara Jon Race (fitoi kampionatin P2 në kampionat) dhe Veeratacha.

ROK CUP THAILAND 2020 Ndonëse TË GJITHA PASQYRITË PËR PANDEMISË ISHTE NJË VIT EMGOCITUESHËM DHE SFIDUES.TANI DO TË SHKOJTË NË PUSHIM DIMOR DHE DO TË KTHOHET VITIN E TJETËR DHE SHPRESIM DO TË MUND TË MIRËPRESHË SIPËR SHOFERËT NDËRKOMBËTARE!

Ananthakan tregoi se ka tejkaluar statusin e “rishtarit” duke fituar një tjetër fitore dhe titullin e tij.Piyawat Chaiya pasoi në vendin e dytë, përpara Frederick Wattanapong Bennett.

ROK I LARTË / MASTER/ RISHTARI

Supakit Jentranun zuri pole position me 55.263 në orë.Në këtë plan urbanistik, koha e xhiros është Kupa Koreane më e shpejtë ndonjëherë.Në vendin e dytë është Carl Wattana Bennett dhe asi lokal i kartingut Jarute Jonvisat.Në klasën master (mbi 32 vjeç), Kittipol Pramoj krijoi një 55.853 mbresëlënëse, e cila është më e shpejta në klasën e tij.Pramoj është i vetmi pilot që ka shënuar pikë të mjaftueshme për të fituar Masters para raundit aktual.Pozicioni rishtar u mor nga Apaspong Premanond.

Jentranun vazhdoi të fitonte Heat dhe finalet, i ndjekur nga Jonvisat dhe Bennett.Në master class, Pramoje fitoi, por më shumë lojtarë treguan një ritëm që përputhej me asin e vjetër.Jukka Koivistoinen është në vendin e dytë.

Premanond gjithashtu fitoi një lojë të hershme para Supakit Abyim.

Kur dritat u fikën në finale, Jentranun nuk kishte asnjë dyshim se dikush mund ta mposhtte atë ditë.Me një fitore dominuese, ai fitoi edhe Kampionatin e Seniorëve të Koresë së Jugut 2020.Pas tij, beteja e ashpër midis Jonvisat, Bennett dhe Thitisorn Junsuwan evoluoi në një nënkampion, me tre pilotët që përfunduan në të njëjtin rend lojën.Nuk ka dyshim se Pramoj fitoi përsëri master class para Koivistoinen dhe Partomporn Rachsingho.

Artikull i krijuar në bashkëpunim meRevista Vroom Karting.

Koha e postimit: Jan-25-2021